Tüfek Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tüfek Ruhsatı Nasıl Alınır?

İlk defa tüfek satın alacaksanız ve kullanacaksanız tüfek ruhsatı almanız gerekiyor. Söz konusu ruhsata sahip değilseniz tüfek bulundurmanız, taşımanız ve kullanmanız yasaktır. Av tüfeği ruhsatı almak için öncelikle ikamet ettiğiniz ilçedeki emniyet müdürlüğü ya da jandarma karakol komutanlıklarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Jandarma karakol komutanlığı bünyesinde ruhsat ve satın alma işlemi yapacaksanız e-devlet ile başvuru da yapabiliyorsunuz. Bu süreçte ilk olarak sizlerden bazı belgeler isteniyor. Bu belgeleri hazırlamanız ve ilgili kuruma belgeler ile resmi başvuru yapmanız gerekiyor.

İkamet bölgenize polis bakıyorsa ilçe emniyet, jandarma bakıyorsa jandarma karakol komutanlıklarına başvurmanız gerekiyor.  Jandarma üzerinden başvuru yapacaksanız e-devlet şifrenizle JASBİS sistemi üzerinden resmi başvuruları yapabiliyorsunuz.

Tüfek Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüfek ruhsatı alacaksanız sizlerden istenen belgeleri sunmanız gerekiyor. Bu belgeleri sunmadığınız ya da belgeler eksik olduğu takdirde ruhsatınızı alamazsınız.

Tüfek ruhsatı için gerekli belgeler şöyledir;

  • Kaymakamlığa tüfek ruhsatı için dilekçe
  • 2 tane biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf
  • E devlet üzerinden alabileceğiniz sabıka kaydı
  • Devlet hastanesinden tüfek kullanmaya engel olmadığını gösteren sağlık kurulu raporu
  • 5 yıllık ruhsat için Ziraat Bankasından vergi dekontu
  • Ruhsat kart ücreti için Ziraat Bankasına yatırım
  • Vergi borcu olmadığını gösteren belge (Vergi dairesi ya da e devlet üzerinden alabilirsiniz.)
  • Kimlik kartı ya da nüfuz cüzdanı fotokopisi ve aslı
  • Yarım kapak tasarımlı karton dosya

Tüfek Ruhsat İşlemleri

Tüfek ruhsat işlemleri başvuru sonrasında beklemeye geçilir.  Bu süreçte sizler tüm evrakları tamamladıktan sonra mülki amirliğe yaptığınız başvuru sonucunda 10-20 gün içinde sonuç alırsınız. Bu süre sonunda belgenizi alabilir ve artık ruhsat süreniz boyunca tüfeğinizi bulundurabilir ve başka yerlere sevk edebilirsiniz. Tüfeğinizi taşırken kılıfında ve araç bagajında götürmeniz gerekir.

Tüfek ruhsatı 5 yıl süreye sahiptir.   Ruhsat süresi dolduğunda tüfeğinizi evinizde bulundurabilir ancak sevk edemezsiniz. Ruhsatınızı yeniledikten sonra tüfeğinizi sevk etmeye devam edebilirsiniz. Ruhsat yenileme işlemleri için aynı prosedür uygulanır. Tüfek ruhsatı aldıktan sonra ruhsat süresi dolduğunda sadece sizin ikamet ettiğiniz evde bulundurabiliyorsunuz.

Tüfek Ruhsat Danışmanlığı

Tüfek Ruhsat Danışmanlığı

Tüfek ruhsatı ve av tüfeği ruhsatı alacaksanız süreç hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Tüfeğinizin ruhsatını yenileme konusunda da mevcut uygulamalara hakim olmanız şart. Bu süreçte uzun süre beklemek istemiyorsanız ve tüfek ruhsatınızı sorunsuz olarak almak istiyorsanız tüfek ruhsat danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz sizlere bu konuda destek olacaktır. Tüfek ruhsatı alırken sizlere her zaman tüm konularda yardımcı oluyoruz. Gerekli belgelerin hazırlanması, yeni tüfek alma ve ruhsat yenileme gibi tüm konularda sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz yivli ve yivsiz tüfek ruhsatı konusunda her detayda sizlere resmi yönetmelik ve kanunlar kapsamında bilgi verir. Detaylı bilgi için bizi ziyaret edebilir ya da online olarak danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Tüfek Ruhsat Takibi

Sizler de tüfek taşımak ya da bulundurmak istiyorsanız ruhsat almanız gerekiyor. Tüfek ruhsatı alacaksanız resmi süreci iyi bilmeli ve başvurudan sonra belirli bir süre beklemelisiniz. Tüfek ruhsat takibi işlemlerimiz ile birlikte bu bekleme sürecini sizin için en kolay hale getiriyoruz.

Ekibimiz size tüfek ruhsatı konusunda belgeleri hazırlarken destek oluyor. Aynı zamanda başvuru süreci, belgeleri teslim etme ve ruhsat takibi veya temini gibi tüm konularda sizin adınıza süreci yürütüyor. Sizler de sadece tüfek ruhsatınızı elinize almayı bekliyorsunuz. Deneyimli ekibimiz ile birlikte sizlere tüfek ruhsatını alıyoruz ve yenileme sürecinde de yine takip işlemlerini yürütüyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Av Tüfeği Ruhsatı Kaç Lira?

Av tüfeği ruhsatı almak istiyorsanız mevcut belirlenmiş ruhsat ücretini  yatırmanız gerekiyor. Av tüfeği ruhsat ücretleri tüfeğin türüne göre değişir. Av tüfeği ruhsat ücretleri 2022 bilgisi için bizi arayın.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Kimler Alabilir?

Yivsiz av tüfeğini 18 yaşını dolduran ve bir sağlık engeli olmayan her birey alabilir. Bunun için tek bir kez olmak üzere ilk valiliği ya da ilçe kaymakamlığına dilekçe vermeniz yeterli olur.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Ne Zaman Çıkar?

Yivsiz av tüfeği başvuruları 10-15 gün gibi bir sürede sona erer. Yaşadığınız bölgeye ve kurum yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir ya da daha kısa sürebilir.

Bir Kişi Kaç Tane Av Tüfeği Alabilir?

Yeni bir av tüfeği alabilmek için sayı sınırı yoktur. Sizler istediğiniz sayıda av tüfeğini ruhsatını almanız halinde bulundurabilir ve sevk etme hakkına sahip olabilirsiniz.

Yivsiz Av Tüfeği Taşınabilir Mi?

Yivsiz av tüfeği ruhsatı aldığınızda ikamet ettiğiniz ev adresinde bulundurma hakkınız olur. Aynı zamanda ruhsat süreniz devam ediyorsa kılıfa koyarak içinden çıkarmadan araç bagajında taşıma şansınız vardır. Bu tüfekle avcılık yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen avcılık belgesine sahip olmalısınız.

Sabıka Kaydı Olan Av Tüfeği Alabilir Mi?

6136 Sayılı Kanun kapsamında 2019 yılı itibariyle ateşli silahlar ile suç işleyip hüküm giydiyseniz av tüfeği ruhsatı alabilirsiniz.

Av Tüfeği Ruhsatı Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Av tüfeği ruhsatlarının geçerlilik süreci 5 yıldır. Ruhsatı aldığınız tarih itibari ile 5 yıl tamamlandığında yenilemeniz gerekiyor.

Buy now