Silah Ruhsat İşlemleri
14 Haziran 2021
Silah Ruhsat Muamelecisi
3 Temmuz 2022

Silah Ruhsat Danışmanlık

Türkiye son yıllarda yerli silahlar açısından çok yol kat etti. Ülkemizde birçok marka ürettiği silahlar ile hem yurt içi hem de yurt dışında önemli satışlar yaptı. Öyle ki bazı silahlarımız Amerika’da çok satanlar arasında yer aldı. Şimdi gelin birlikte en çok tercih edilen yerli silahlar hangileri bir göz atalım.

Sizler de silah ruhsatı ve silah alacaksanız listemizdeki yerli modelleri incelemeden karar vermeyin. Kendi içinde her silahın öne çıkan özellikleri ve dezavantajları bulunuyor. Tamamen tarafsız olarak yaptığımız listemizi gelin birlikte inceleyelim;

ZİG-14 TİSAŞ

2015 yılında Trabzon Silah Sanayi A.Ş tarafından üretilmiştir.  Bu ürün Browning Hi Power klonu olarak düşünülebilir.  Uzun süredir TİŞAŞ’ta en çok satan ürünler arasındadır. 9×19 kalibreye sahip olan model 118 mm namlu boyutuyla dikkat çeker. 930 gram ağırlığı olan tabanca taşımak için ideal ağırlık ve boydadır. Şarjör kilidi ve tek hareketli tetik dikkat çeken özellikleri arasındadır. Rafine edildiğinde 14’lük için çok dikkat çeken değerli bir ürün olmaktadır. En çok tercih edilen yerli silahlar arasında bulunur.

Kılınç 2000 Light

CZ 75 B kopyası olan bu ürün Sarsılmaz firmasının ilk modellerinden biri olarak dikkat çeker. Silah CZ 75 B’den çok daha üstündür. 116 mm namlu boyu olan silahın kalibresi 9×19 mm’dir. 15 artı 1 kapasitesi olan silahta tetik hareketi 100 gramdır. Piyasaya çıktığı günden bu zamana Türkiye’de farklı birimlerde görev almıştır ve Sarsılmaz firmasına ait en popüler tabancalar arasındadır.

Canik P-120

CZ 75 SP-01’den esinlenerek 2014 yılında üretilmeye başlayan silah bu silahın eksilerinin giderilmiş haliyle piyasaya sürülmüştür. 15 artı 1 mermi kapasitesine sahip olan silahta SA/DA tetik hareketi mevcuttur. Ayrıca 9×19 mm kalibresi yanında 120 mm namlu boyu vardır. 1175 gram ağırlığı olan silah poligon ve yarışma silahı olarak tasarlanarak üretilmiştir.  Bu silah Amerikan Atıcılık Takımı kaptanının geliştirdiği bir üründür.  Gövdesinin ağır olması, tetiğinin keskinliği ve atış hassasiyeti öne çıkan özellikleridir. Ülkemiz dışında Amerika’da çok yüksek satış rakamları görmüştür.

Canik – Stingray

Gezi ayarlı bir silahtır ve üst bölümünde atım yatağı dolu göstergesi bulunur. 2007 yılından bu yana üretilen silah CZ disiplinine uygun üretilmektedir.  Üst kapağı gövde içerisinde hareket eder. 9×19 kalibre ve 100 mm namlu boyuna sahiptir. 1080 gram ağırlığı olan silahın 15 artı 1 kapasitesi bulunur ve SA/DA tetik hareketine sahiptir. Namlusu 10 cm olarak kısa görülse de eşdeğer silahlara göre daha ağırdır.

Canik S-120

Canik firması 1993 yılında ortaya çıkan Doğu Karadeniz Silah Projesi kapsamında ilk model olarak bu silahı üretmiştir. Bu silah CZ 75 B’nin kopyası olarak görülebilir. Çok uyun yıllardan beri satılan silahın bu süre içinde hata ve eksiklikleri giderilerek kalitesi zirveye çıkarılmıştır. 9×19 kalibre, 120 mm namlu boyuna sahiptir. 1000 gram silahın 15 artı 1 kapasite ve SA/DA tetik hareketi bulunur. Ülkemizde uzun yıllardır poligonlarda kullanılmaktadır. 2.5 yıl içinde yapılan 42 bin atımda gövdesinde, namlusunda ve kapağında arız olmamıştır.

Girsan Model 1911

Yarı otomatik bir silah olarak Giresun’da üretilmektedir. 50 metre etkili menzile sahip olan silahın ağırlığı 1090 gramdır. Silah hobisi olan ve başlangıç için bir silah arayanlara önerilen bir silahtır. Yeni başlayanlar için en çok tercih edilen yerli silahlar arasındadır.

Sarsılmaz SR-38

Altıpatlar bir tasarımı vardır. Üç farklı modelde satışa sunulmaktadır. Modellerde namlu uzunlukları farklıdır ve dövme çelikten üretilmektedir. Altıpatlarlarda standart olan horoz iğnesi yerine gövde iğnesi yer alır. Bu özelliği ile güçlü bir altıpatlar modelidir.

En çok tercih edilen yerli silahlar konusunda liste genişledikçe sizlere daha fazla bilgi vereceğiz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

En İyi Türk Malı Silah Hangisi?

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Projesi kapsamında yapılan oylama ile Sarsılmaz firması tarafından %100 yerli olarak üretilen Sar9 serisindeki Sar 9X birinci oldu.

Sarsılmaz Tabancanın En İyisi Hangisi?

Türkiye’de en iyi silahlar arasında Sar 9 görülüyor. Aynı zamanda bu tabanca dünyanın birçok ülkesinde beğeni almaktadır. Bu silah 2020 yılında iki farklı dergide okuyucu ve editör oyları ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en iyi tabanca seçildi.

En Çok Ses Çıkaran Tabanca Hangisi?

En çok ses çıkaran tabanca Mauser Mod 90 olmakla birlikte ortalama 70 desibel ses gücüne sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Buy now